Nowa droga Krempna – Ożenna przez Ciechanię – Magurski park narodowy

Wysokie, Żydowskie i Ciechania – Beskid Niski wiosną

Nowa droga ciechania

Znowu wybrałem Beskida Niskiego na wiosenne podróże. Tym razem nie mieliśmy pojęcia o podróży, ale nie wierzyliśmy w nasze prognozy. Wydawało mi się, że pójdę na wycieczkę, i lepiej będzie zabrać kogoś w góry, bo nie mogłem iść. Mimo to przypomniałem sobie, że zasugerowałeś kilka miejsc na takich okazjach na Facebooku i Twitterze. Zwróciłem się do niskich beskidów, szczególnie na szczytach. Pokonałem leniwą bułeczkę, która z wiekiem staje się coraz cięższa, pakowana, a godzinę później wstąpiłem do Krempnej.

Przebudowę drogi na terenie parku popierali mieszkańcy gminy krempna, pracownicy parku oraz dyrektora magurskiego parku narodowego zdanie było odmienne. Zarządcy drogi czyli starostę jasielskiego interesuje wzrost ruchu turystycznego a nie wzrost śmiertelności zwierząt. Dyrektor magurskiego parku narodowego był przeciwny, natomiast powiatowy zarząd dróg względem uzasadnionego interesu mieszkańców stale zameldowanych w gminie Krempna zdecydował o poprawie jakości drogi i lepszemu ruchu samochodowego przez dolinę ciechani.

Trasa: Krempna – (Żydowskie) – Czumak – (Ciechania) – Ożenna – Grab – Wyszowatka – (Rostajne) – Świątkowa Wielka – Świątkowa Mała – Kotań – Krempna

Długość trasy: 30km Skala trudności: łatwy rodzaj trasy: chodnik Razem: 463 m Ta trasa przemierza Magurski Park i jego okolice. Zaczyna się w wiosce Krempno. Pojazd może być zaparkowany przy źródle wody na Wisłoce lub w innym dogodnym miejscu, którego nigdy nie znaleziono w wiosce. Trasa jest prosta, ale trzeba zrobić kilka podjazdów, zwłaszcza, że 8 km trasy pozostaje pod górę. Wszystkie trasy na tej trasie są wybrukowane asfaltem. Pierwotny odcinek trasy był wcześniej szlakiem handlowym i dziś jest trasą między Krempną i Ożenną. Zobacz jak to wygląda na mapie szlaków w Magurskim Parku Narodowym.